Vienspalvės LED juostos pajungimas prie maitinimo šaltinio

Vienspalvės LED juostos pajungimas prie maitinimo šaltinio
Turinys

  Įžanga

  Vienspalvės LED juostos pajungiamos prie nuolatinės srovės (DC) stabilizuotos, 12 V įtampos, arba, rečiau – 24 V  maitinimo šaltinio. Jungiant juostą prie maitinimo šaltinio būtina laikytis poliariškumo.

  Svarbu. Draudžiama LED juostą jungti prie taip vaidinamojo elektroninio transformatoriaus skirto halogeninėms lempos.

  Maitinimo šaltinio galingumo apskaičiavimas

  Rinkoje galima rasti daugybę įvairaus galingumo LED juostų. Patogiam LED juostos galingumo apibrėžimui naudojamas W/m dydis, parodantis 1 m juostos ilgio savitąjį galingumą. Norint sužinoti reikalingo maitinimo šaltinio galingumą, reikia bendrą LED juostų ilgį padauginti iš savitojo galingumo ir pridėti ap. 30% prie gauto rezultato. Pavyzdžiui, (5 m x 4,8 W/m) x 1,3 = 31,2 W. Šiuo atveju tinkamiausias pagal galingumą būtų 36 W maitinimo šaltinis. Papildomai pridėti 30% rekomenduojama tam, kad maitinimo šaltinis neperkaistų, o įtampa būtų stabili. Priešingu atveju gali būti ansktyvas prietaiso sugedimas. Taip pat verta turėti omeny, kad kartais tikras LED juostos galingumas viršija nurodytą ant pakuotės 10 % ir daugiau.

  Skaičiuojant bendrą LED juostų galingumą reikėtų atsižvelgti į vieną niuansą. Jeigu pajungsite 5 m ilgio LED juostą ir bandysite apskaičiuoti jos bendrą galingumą matuojant srovę ir įtampą, gausite kiek mažesnę reikšmę, negu užrašyta ant pakuotės. Taip yra todėl, kad šviesos diodai LED juostoje jungiasi per labai plonus varinius takelius, turinčius skirtingus elektrinės varžos dydžius. Tai reiškia, kad pirmas LED juostos metro galingumas bus nurodyto ant pakuotės dydžio, tačiau kiti juostos metrai bus žemesnės įtampos. Būtent todėl srovė sumažės, o su ja galingumas bei šviesos srautas. Dėl šios priežasties dažnai rekomenduojama apriboti vienos LED juostos ilgį iki 5 metrų, kitu atveju gausite kitokį, mažesnį galingumą.

  LED juostos įtampos kritimas priklauso nuo varinio sluoksnio storio, t.y. nuo juostos elektrinės varžos. Kuo didesnė varža, tuo didesnis įtampos kritimas ir mažesnis gali būti bendras ilgis, nepastebint šviesos srauto kritimo. Aukščiausios kokybės, brangiausios LED juostos elektrinė varža gali nesiekti net 0,1 Omo. Tuo tarpu pigesnių juostų, dėl itin plono varinio sluoksnio, varža žymiai didesnė – 1,5 Omo ir daugiau.

   

  osram bulbs_sale_out copy

   

  Taip pat reikia turėti omeny įtampos kritimą maitinimo laide, jungiančiame maitinimo šaltinį ir LED juostą. Jeigu bendras LED juostos galingumas pakankamai didelis, atsiranda įtampos kritimas maitinimo laiduose, dėl ko  LED juostų kontaktuose galite gauti ne 12,0 V, o, tarkime, 11,8 V įtampą. Šiuo atveju reikia arba sumažinti laido ilgį, arba padidinti jo storį. Kitas būdas gauti  reikiamą įtampą LED įėjimo kontaktuose – pakelti įtampą  maitinimo šaltinio išėjime, tokiu būdu kompensuojant įtampos kritimą laiduose. Tačiau toks įtampos reguliavimo būdas tarp tam tikrų ribų gali būti taikytinas tik esantiems atvirame korpuse maitinimo šaltiniams.

  Rekomenduotina maitinimo šaltinį statyti kuo arčiau LED juostos, kadangi dėl parazitinės talpos atsiradimo maitinimo laiduose gali atsirasti nemalonus cipinėjimas.

  Vienspalvių juostų pajungimas

  Kaip jau žinote, vienspalvės LED juostos pajungiamos prie nuolatinės srovės (DC) stabilizuotos, 12 V įtampos, arba, rečiau – 24 V  maitinimo šaltinio. Jungiant juostą prie maitinimo šaltinio būtina laikytis poliariškumo.

  Norint išvengti didelio įtampos kritimo, reikia teisingai parinkti varinio laido skerspjūvį.

  Bendras LED juostos galingumas

  (įtampa 12V)

  Laido ilgis
  0,5 m 1,0 m 1,5 m 2,0 m
  Iki 10W 0,3 mm 0,5 mm 0,5 mm 0,75 mm
  10 – 20W 0,5 mm 0,5 mm 0,75 mm 0,75 mm
  20 – 30W 0,5 mm 0,75 mm 0,75 mm 1,00 mm
  30 – 40W 0,75 mm 0,75 mm 1,00 mm 1,00 mm
  40 – 50W 0,75 mm 1,00 mm 1,00 mm 1,50 mm
  50 – 75W 1,00 mm 1,00 mm 1,50 mm 1,50 mm
  75 – 100W 1,50 mm 1,50 mm 2,00 mm 2,00 mm

  Lygiagretus vienspalvių juostų pajungimas prie maitinimo šaltinio

  single-color-led-strip-connection

  Jeigu bendras LED juostų ilgis viršija 5 m, galima jas išskaidyti į kelias dalis ir sujungti lygiagrečiai. Maksimalus rekomenduojamas bendras visų atkarpų ilgis  neturi viršyti 5 metrų. Visų juostų atkarpos ir maitinimo šaltiniai turi būti vienodo ilgio, jeigu norite užtikrinti vienodą šviesos srauto lygio pasiskirstymą tarp skirtingų juostų. Tokiu būdu taip pat užtikrinama visų maitinimo laidų vienoda įtampa.

  Nuoseklus vienspalvių juostų pajungimas prie maitinimo šaltinio

  single-color-led-strip-linear-connection

  Jeigu bendras LED juostų ilgis viršija 5 m, o galimybės sujungti jas lygiagrečiai nėra,  pritaikomi specialūs prietaisai, atkartojantys pradinę maitinimo šaltinio įtampą – LED juostų stiprintuvai. Šie elektroniniai prietaisai skirti sumažėjusios įtampos pakelimui iki reikiamo dydžio. Stiprintuvas prijungiamas prie atskiro maitinimo šaltinio. Tokios sujungimo schemos turi savo privalumų – atskiros LED juostos gali būti nutolusios viena nuo kitos, o juostas jungiantis laidas gali būti labai plonas. Stiprintuvo dėka nereikia skaidyti juostų į vienodas atkarpas, galima jungti įvairaus galingumo ne tik juostas, bet ir 12 V LED lemputes. Toks jungimo būdas leidžia kurti  sudėtingesnes interjero ir eksterjero apšvietimo sistemas negu minėtas prieš tai lygiagretus.

  single-color-led-strip-linear-connection-2

  Nuoseklus vienspalvių juostų pajungimo būdas turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Sujungimo schemoje matyti, kad išjungus pirmąjį maitinimo šaltinį, išsijungs visos LED juostos, tačiau likusieji  maitinimo šaltiniai liks prijungi prie elektros tinklo – nors ir veiks budėjimo režime, elektros energiją naudos.

   

  single-color-led-strip-parallel-connection

   

  Maitinimo šaltiniai mūsų parduotuvėje

  1. Planuoju laiptu apšvietimą. Nusivesiu pagrindini kabeli (1,5mm storio 2,5m ilgio) ir prie jo jungsiu atšakas (daugiagyslis 1mm storio 20-50cm ilgio) kievienam laiptui. Ar galima šiam magistraliniui kabeliui naudoti monolitinį kabelį (nes tokį turiu) ar turi buti daigiagyslis? Ačiū už atsakymą.

   1. Sveiki! Šiuo atveju nėra jokio principinio skirtumo, Jus galite panaudoti ir tokį ir tokį laidą.

  2. Sveiki, pasidariau is gipso kartono lentynas desiu led apsvietima is virsaus, net neisivaizduoju nuo ko pradeti, gal kazka patartumėte pries pradedant ?

   1. Sveiki!
    Jei teisingai supratau kalba eina apie lubų paslėptą LED apšvietimą.
    1) Visų pirma, reikia apsispręsti LED apšvietimas bus pagrindinis kambaryje ar tik foninis.
    – Jeigu kaip foninis (bus lubinis šviestuvas), galima panaudoti silpnesnę 4,8 – 6,0 W/m 12V IP20 LED juostą. Tokiai LED juostai nereikia aušinimo, reiškia galima apsieiti ir be LED profilio.
    – Jeigu planuojate, kad LED apšvietimas bus pagrindinis kambaryje (t.y. nebus lubinio šviestuvo), tuomet rekomenduoju dėti galingesnes LED juostas (12 – 16 W/m, 12V). Tokio galingumo LED juostai būtinas aušinimas, todėl teks papildomai įsigyti LED profilį.
    2) Jeigu sienos ilgis didesnis nei 10m, tuomet rekomenduojama naudoti 24V LED juostas.
    3) Gyvenamuosiuose patalpose dažniausiai naudojamos LED juostos su šilta balta spalva 2700 arba 3000K.
    4) Pagal bendrą LED juostų galingumą, parenkamas 12V ar 24V maitinimo šaltinis. Apskaičiavus bendrą galingumą, prie rezultato pridėkite maždaug 20-30%, nes dirbdamas ant ribos, mait. šaltinis gali greitai sugesti. Maitinimo šaltinį patariu statyti hipsokartono nišoje arčiau LED juostų.
    Trumpai tiek. Tikiuosi mano atsakymas bus naudingas. Jeigu turėsite daugiau klausimų – klauskite, būtinai atsakysiu :)

    Nikolajus Orlovas

  3. Sveiki,
   Man reikės sujungti 13 led juostelių po 0,6m ilgio, pačios juostos eis lygiaigrečiai viena kitai kas 2cm. Kaip suprantu ir jungti reikia lygiagrečiai? Ar po kelias (pvz po 3-4) sujungti ir nuosekliai o tada tas susidariusias grupes jau nuosekliai? Painiai gaunasi bet tikiuosi suprasti galima :) Juostelės bus 14,4w/m. Būtų malonu gauti patarimų kaip neprigrybauti :) Taip pat ir dėl maitinimo šaltinio kiek čia jų geriau naudoti, laidų. Ačiū.

   1. Sveiki,
    kadangi LED juostos laidininkai turi tam tikrą elektrinę varžą, jeigu jungsite dalį juostų nuosekliai, toliau nuo mait. šalt. esantis LED’ai veiks per vis didesnę varžą ir jie švies silpniau. Taigi, jeigu norite pilnai išnaudoti LED juostos galingumą, junkite kiekvieną atkarpą (0.6 m) lygiagrečiai prie kitos.
    Bendras galingumas gaunasi apie 112W. Mait. šaltinį geriau paimti su 30% galingumo atsarga, t.y. 150W galingumo.
    Tikiuosi mano atsakymas bus naudingas. Jeigu turėsite daugiau klausimų – klauskite, būtinai atsakysiu :)

    1. Ačiū už atsakymą. Lygiagrečiai reiškia lygiagrečiai. Žiūrėjau lentelę apie laidų skerspjūvius, tik vistiek truputį nesupratau kokį laidą geriausia man naudoti jungiant tiek gabaliukų? Monolitinį? Ir turbūt viską lituoti būtinai o ne tas jungtis kur būna naudoti? Ar jos visgi patikimos?

     1. Laidų storis tarp gabaliukių neturi didilės reikšmes, nes atstumas labai mažas. Galite imti 0,35mm2. Monolitinis arba ne – t.p. neturi reikšmės.
      Jeigu turite omenyje užspaudžiamas jungtis, tai bet koks kokia jungtis įneš papildoma varžą į grandinę. Bet velgi, tai nėra kritiška todėl, kad kiekvieno gabaliuko srovė paliginamai nedidelė. Su užspaudžiamomis jungtimis konstrukcija atrodys tvarkingesnė :)

      1. Dar kvailokai paklausiu, o kaip jungti tuos gabaliukus prie to kaip čia pasakyti pagrindinio laido? Būna kažkokios jungtys? ar apnuoginti laidą na ir vynioti ten tuos laidus kiekvienai jungčiai? Kosmonautas kažkoks gausis …Kažkaip 2 laidus kad sujungti tokio klausimo net nesugalvočiau paklausti, bet kai jų nemažai, kaip čia tvarkingai ir paprastai padaryti? :)

  4. Na va jau nebeaktualu led juostelė, projektas pasikeitė į kitą, su 1W led diodais. Ten aišku ir ne be klausimų, bet kaip nors :)

  5. Sveiki,

   Zadu jungti 8 Led juostas po 80 cm (planuose naudoti 2835 led juosta). Teisingai suskaiciuoju kad 120W maitinimo turetu pakakti? Noreciau ir patarimo – jei matau, kad nuo maitinimo iki led juostos man reiks jungti per mazdaug 2 metru laida – kiek suprantu tureciau pasirinkt min 2mm skerspjuvio laideli? Kiek viskas kainuotu pas jus?
   Aciu uz atsakyma.

   1. Sveiki,
    2835 LED’o korpusas mažai ką pasako apie juostelės galingumą, nes jis gali būti nuo 3 iki 20 W/m. Todėl kaip nors įvertinti ar pakaktų 120W maitinimo šaltinio negaliu.
    Koks yra juostelės galingumas?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *