Vienspalvės LED juostos pajungimas prie maitinimo šaltinio

Vienspalvės LED juostos pajungimas prie maitinimo šaltinio
Turinys

  Įžanga

  Vienspalvės LED juostos pajungiamos prie nuolatinės srovės (DC) stabilizuotos, 12 V įtampos, arba, rečiau – 24 V  maitinimo šaltinio. Jungiant juostą prie maitinimo šaltinio būtina laikytis poliariškumo.

  Svarbu. Draudžiama LED juostą jungti prie taip vaidinamojo elektroninio transformatoriaus skirto halogeninėms lempos.

  Maitinimo šaltinio galingumo apskaičiavimas

  Rinkoje galima rasti daugybę įvairaus galingumo LED juostų. Patogiam LED juostos galingumo apibrėžimui naudojamas W/m dydis, parodantis 1 m juostos ilgio savitąjį galingumą. Norint sužinoti reikalingo maitinimo šaltinio galingumą, reikia bendrą LED juostų ilgį padauginti iš savitojo galingumo ir pridėti ap. 30% prie gauto rezultato. Pavyzdžiui, (5 m x 4,8 W/m) x 1,3 = 31,2 W. Šiuo atveju tinkamiausias pagal galingumą būtų 36 W maitinimo šaltinis. Papildomai pridėti 30% rekomenduojama tam, kad maitinimo šaltinis neperkaistų, o įtampa būtų stabili. Priešingu atveju gali būti ansktyvas prietaiso sugedimas. Taip pat verta turėti omeny, kad kartais tikras LED juostos galingumas viršija nurodytą ant pakuotės 10 % ir daugiau.

  Skaičiuojant bendrą LED juostų galingumą reikėtų atsižvelgti į vieną niuansą. Jeigu pajungsite 5 m ilgio LED juostą ir bandysite apskaičiuoti jos bendrą galingumą matuojant srovę ir įtampą, gausite kiek mažesnę reikšmę, negu užrašyta ant pakuotės. Taip yra todėl, kad šviesos diodai LED juostoje jungiasi per labai plonus varinius takelius, turinčius skirtingus elektrinės varžos dydžius. Tai reiškia, kad pirmas LED juostos metro galingumas bus nurodyto ant pakuotės dydžio, tačiau kiti juostos metrai bus žemesnės įtampos. Būtent todėl srovė sumažės, o su ja galingumas bei šviesos srautas. Dėl šios priežasties dažnai rekomenduojama apriboti vienos LED juostos ilgį iki 5 metrų, kitu atveju gausite kitokį, mažesnį galingumą.

  LED juostos įtampos kritimas priklauso nuo varinio sluoksnio storio, t.y. nuo juostos elektrinės varžos. Kuo didesnė varža, tuo didesnis įtampos kritimas ir mažesnis gali būti bendras ilgis, nepastebint šviesos srauto kritimo. Aukščiausios kokybės, brangiausios LED juostos elektrinė varža gali nesiekti net 0,1 Omo. Tuo tarpu pigesnių juostų, dėl itin plono varinio sluoksnio, varža žymiai didesnė – 1,5 Omo ir daugiau.

  Taip pat reikia turėti omeny įtampos kritimą maitinimo laide, jungiančiame maitinimo šaltinį ir LED juostą. Jeigu bendras LED juostos galingumas pakankamai didelis, atsiranda įtampos kritimas maitinimo laiduose, dėl ko  LED juostų kontaktuose galite gauti ne 12,0 V, o, tarkime, 11,8 V įtampą. Šiuo atveju reikia arba sumažinti laido ilgį, arba padidinti jo storį. Kitas būdas gauti  reikiamą įtampą LED įėjimo kontaktuose – pakelti įtampą  maitinimo šaltinio išėjime, tokiu būdu kompensuojant įtampos kritimą laiduose. Tačiau toks įtampos reguliavimo būdas tarp tam tikrų ribų gali būti taikytinas tik esantiems atvirame korpuse maitinimo šaltiniams.

  Rekomenduotina maitinimo šaltinį statyti kuo arčiau LED juostos, kadangi dėl parazitinės talpos atsiradimo maitinimo laiduose gali atsirasti nemalonus cipinėjimas.

  Vienspalvių juostų pajungimas

  Kaip jau žinote, vienspalvės LED juostos pajungiamos prie nuolatinės srovės (DC) stabilizuotos, 12 V įtampos, arba, rečiau – 24 V  maitinimo šaltinio. Jungiant juostą prie maitinimo šaltinio būtina laikytis poliariškumo.

  Norint išvengti didelio įtampos kritimo, reikia teisingai parinkti varinio laido skerspjūvį.

  Bendras LED juostos galingumas

  (įtampa 12V)

  Laido ilgis
  0,5 m 1,0 m 1,5 m 2,0 m
  Iki 10W 0,3 mm 0,5 mm 0,5 mm 0,75 mm
  10 – 20W 0,5 mm 0,5 mm 0,75 mm 0,75 mm
  20 – 30W 0,5 mm 0,75 mm 0,75 mm 1,00 mm
  30 – 40W 0,75 mm 0,75 mm 1,00 mm 1,00 mm
  40 – 50W 0,75 mm 1,00 mm 1,00 mm 1,50 mm
  50 – 75W 1,00 mm 1,00 mm 1,50 mm 1,50 mm
  75 – 100W 1,50 mm 1,50 mm 2,00 mm 2,00 mm

  Lygiagretus vienspalvių juostų pajungimas prie maitinimo šaltinio

  single-color-led-strip-connection

  Jeigu bendras LED juostų ilgis viršija 5 m, galima jas išskaidyti į kelias dalis ir sujungti lygiagrečiai. Maksimalus rekomenduojamas bendras visų atkarpų ilgis  neturi viršyti 5 metrų. Visų juostų atkarpos ir maitinimo šaltiniai turi būti vienodo ilgio, jeigu norite užtikrinti vienodą šviesos srauto lygio pasiskirstymą tarp skirtingų juostų. Tokiu būdu taip pat užtikrinama visų maitinimo laidų vienoda įtampa.

  Nuoseklus vienspalvių juostų pajungimas prie maitinimo šaltinio

  single-color-led-strip-linear-connection

  Jeigu bendras LED juostų ilgis viršija 5 m, o galimybės sujungti jas lygiagrečiai nėra,  pritaikomi specialūs prietaisai, atkartojantys pradinę maitinimo šaltinio įtampą – LED juostų stiprintuvai. Šie elektroniniai prietaisai skirti sumažėjusios įtampos pakelimui iki reikiamo dydžio. Stiprintuvas prijungiamas prie atskiro maitinimo šaltinio. Tokios sujungimo schemos turi savo privalumų – atskiros LED juostos gali būti nutolusios viena nuo kitos, o juostas jungiantis laidas gali būti labai plonas. Stiprintuvo dėka nereikia skaidyti juostų į vienodas atkarpas, galima jungti įvairaus galingumo ne tik juostas, bet ir 12 V LED lemputes. Toks jungimo būdas leidžia kurti  sudėtingesnes interjero ir eksterjero apšvietimo sistemas negu minėtas prieš tai lygiagretus.

  single-color-led-strip-linear-connection-2

  Nuoseklus vienspalvių juostų pajungimo būdas turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Sujungimo schemoje matyti, kad išjungus pirmąjį maitinimo šaltinį, išsijungs visos LED juostos, tačiau likusieji  maitinimo šaltiniai liks prijungi prie elektros tinklo – nors ir veiks budėjimo režime, elektros energiją naudos.

   

  single-color-led-strip-parallel-connection

   

  Maitinimo šaltiniai mūsų parduotuvėje

  1. Planuoju laiptu apšvietimą. Nusivesiu pagrindini kabeli (1,5mm storio 2,5m ilgio) ir prie jo jungsiu atšakas (daugiagyslis 1mm storio 20-50cm ilgio) kievienam laiptui. Ar galima šiam magistraliniui kabeliui naudoti monolitinį kabelį (nes tokį turiu) ar turi buti daigiagyslis? Ačiū už atsakymą.

   1. Sveiki! Šiuo atveju nėra jokio principinio skirtumo, Jus galite panaudoti ir tokį ir tokį laidą.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *