LED lempučių pasirinkimas. Trumpas gidas

LED lempučių pasirinkimas
Turinys

  Įžanga

  Šviesos diodų lemputė yra gana sudėtingas prietaisas, palyginus su įprasta kaitrine, turintis beveik dvidešimt skirtingų techninių savybių bei parametrų. Nepasiklysti tarp parametrų įvairovės padės šis straipsnis.

  Lempučių cokoliai

  Lempučių cokoliai yra skirstomi į tam tikrus tipus, žymimus raide ir skaičiumi. Lemputes galima paskirstyti į dvi grupes, atsižvelgiant vien tik į cokolių tipus: lemputės, kurių maitinimo šaltiniu gali būti 220 V kintamos srovės tinklas arba 12 V kintamos arba pastovios srovės transformatorius.

  Raidė nurodo cokolio tipą arba formą, o skaičius nurodo lizdo plotį arba atstumą tarp lemputės kontaktų.
  Raidė nurodo cokolio tipą arba formą, o skaičius nurodo lizdo plotį arba atstumą tarp lemputės kontaktų.

   

  osram bulbs_sale_out copy

   

   Lemputės galia ir ekvivalentinė galia

  3_power
  • Galia parodo elektros suvartojimo lygį ir matuojama yra vatais (W).
  • Bendra galia susideda iš dviejų dedamųjų – aktyviosios ir reaktyviosios galių. Gyvenamuose namuose naudojami elektros skaitikliai matuoja tik aktyviąją galią, todėl ant pakuotės yra nurodoma būtent ji.
  • Norėdami palengvinti pasirinkimą, gamintojai ant LED lempučių pakuočių nurodo vadinamąją jų ekvivalentinę galią, kuri parodo, kokią kaitinamosios lemputės galią ji atitinka. Pavyzdžiui, 9 W LED lemputė sukuria tokį patį šviesos srautą kaip ir 60 W kaitinamoji lempa.
  • Bendrai tariant, šviesos diodų lemputė yra 5 – 10 kartų taupiškesnė nei kaitrinė.
  Įvairių tipų E27 lempučių galių palyginimo lentelė.
  Įvairių tipų E27 lempučių galių palyginimo lentelė.
  Įvairių tipų E14 lempučių galių palyginimo lentelė.
  Įvairių tipų E14 lempučių galių palyginimo lentelė.
  Įvairių tipų GU10 lempučių galių palyginimo lentelė.
  Įvairių tipų GU10 lempučių galių palyginimo lentelė.

  Šviesos srautas

  7_lumen

  Tai pagrindinis bet kokio šviesos šaltinio dydis, apibūdinantis bendrą šviesos pernešamą energiją ploto vienetui. Šis plotas lygus menamos sferos plotui, kurios centre randasi šviesos šaltinis. Kitaip tariant, dydis parodo spinduliuojamos šviesos kiekį. Šviesos srautas yra matuojamas liumenais (lm) ir taikomas bet kokio šviesos šaltinio apibūdinimui: nuo kaitrinės lemputės iki LED juostų.

  Šis dydis visada yra nurodamas ant pakuotės. Pagal jį galima palyginti įvairius šviesos šaltinius. Pavyzdžiui:  40W kaitrinė lemputė, skleidžianti 500 lm šviesos srautą, šviečia panašiai kaip 6W LED lemputė, skleidžianti  470 lm šviesos srautą.

  Šviesos srautas apibūdina šviesos energijos kiekį, skleidžiamą šviesos šaltinio, tačiau neapibūdina  apšviestumo lygio konkrečiame erdvės taške, nenusako apšvietimo kampo nei spinduliuojamos šviesos krypties. Todėl, renkantis šviesos lemputę, svarbu yra žinoti apšvietimo kampo sąvoką.

  8-beam-angle

  Nuo apšvietimo kampo priklauso, kaip stipriai bus sufokusuotas šviesos srautas. Priklausomai nuo pritaikytų optikos prietaisų, kampas gali būti įvairus: nuo 20° iki 330°. Tai reiškia, kad esant vienodam šviesos srautui, šviesa gali būti sukoncertuota į siaurą pluoštą arba, atvirkščiai, išsklaidyta į visas puses.

  Praktikoje žinoma, kad siaurą kampą (20° – 60°) turinti lemputė gerai apšviečia priešais save esančius objektus, o „plačiakampės“ apšviečia objektą žymiai blogiau, pasiskirstydamos tą patį šviesos srautą žymiai didesniam plotui.

  Labai geras pavyzdys - lubinės GU10 36° lemputės. Skleidžiančios nedidelį šviesos srautą, tačiau turinčios siaurą apšvietimo kampą, gerai apšviečia objektą priešais save. Tuo tarpu tokio paties galingumo GU10 120° lemputė išsklaido šviesą į šonus, todėl atrodo, kad skleidžia mažesnį šviesos srautą bei yra silpnesnė už pirmą lemputę.
  Labai geras pavyzdys – lubinės GU10 36° lemputės. Skleidžiančios nedidelį šviesos srautą, tačiau turinčios siaurą apšvietimo kampą, gerai apšviečia objektą priešais save. Tuo tarpu tokio paties galingumo GU10 120° lemputė išsklaido šviesą į šonus, todėl atrodo, kad skleidžia mažesnį šviesos srautą bei yra silpnesnė už pirmą lemputę.

  Lemputės kolbos tipas

  E27 ir E14 lempučių kolbas galima paskirstyti į dvi grupes: matinės (difuzinės) ir permatomos su lęšiu kolbos.

  10-bulbs

  • Pirmosios yra įsukamos į atviro tipo šviestuvus (be gaubto arba plafono). Šviesos išsklaidymo funkciją atlieka difuzinė (matinė) kolba.
  • Kadangi kolba sugeria apie 20-30% viso šviesos srauto, nepatartina tokią lemputę įsukti į šviestuvą pilnai uždaru plafonu, nes tokiu atveju prarasime dar daugiau šviesos.
  11-lamps2
  • Antrojo tipo, permatomos, įsukamos į šviestuvus uždarais plafonais. Nors viduje esantis lęšis išskaido šviesą į visas puses, pakankamai ryški šviesos diodų šviesa gali erzinti akis, todėl rekomenduotina tokias lempas naudoti uždaro tipo šviestuvuose arba tokiuose, kur ji nebus matoma tiesiogiai.
  12-lamps1

  Švietimo kampas ir šviesos paskirstymo diagrama.

  Šviesos diodo kristalas, neturintis jokios papildomos optikos, spinduliuoja šviesą siaurame kampiniame diapazone ir tik viena kryptimi.

  13_angle
  • Švietimo kampas parodo kampinį diapazoną, kuriame spinduliuojamas šviesos stipris sudaro ne mažiau kaip 50% maksimalios šviesos stiprio reikšmės.
  • Siekiant sukurti reikiamą šviesos kryptį, taikomi papildomi optiniai prietaisai: matinės polikarbonatinės kolbos, šviesą fokusuojantys ir išsklaidantys lęšiai.
  Labiausiai paplitusių lempučių cokolių švietimo kampų diapazonai.
  Labiausiai paplitusių lempučių cokolių švietimo kampų diapazonai.

  GU10 cokolio lemputės:

  • 20° – 45° lemputės naudojamos patalpose, kuriose yra reikalingas ryškus akcentinis apšvietimas. Pavyzdžiui: prekės apšvietimui parduotuvės vitrinoje.
  • 36° lemputės puikiai tinka virtuvės stalo apšvietimui. Taip pat gali būti naudojamos aukštų lubų (virš 3 metrų) patalpų bendrajam apšvietimui sukurti.
  • 60° – 120° lemputės tinka neaukštų lubų (2,20 – 2,70 m) patalpų bendrajam apšvietimui sukurti. Nesudaro ryškių šešėlių bei blyksnių.

  E14 cokolio lemputės:

  • Lemputės su žvakės formos kolba, nepriklausomai nuo apšvietimo kampo, nukreipia šviesos srautą į šonus. Gerai tinka šviestuvams, kuriuose stovinčios kolbos yra nukreiptos į viršų, kadangi pagrindinis šviesos srautas yra nukreipiamas į sienas, o ne į lubas.
  • Lemputės su rutulio formos kolba, nepriklausomai nuo apšvietimo kampo, nukreipia šviesos srautą labiau į priekį negu į šonus. Gerai tinka šviestuvams, kuriuose stovinčios kolbos yra nukreiptos žemyn.

  Bendrai tariant, kaip ir GU10 lempučių atveju, taip ir E14 bei E27 lempučių siauresnis apšvietimo kampas (120 – 150°) taikomas tais atvejais, jeigu reikia apšviesti konkretų objektą (tarkime darbinį stalą su stalo šviestuvu). Platesnis kampas (virš 180°) yra taikomas  bendram patalpų apšvietimui.

  Atskirai verta paminėti vadinamas filament tipo lemputes. Jų apšvietimo kampas yra labai platus: 300 – 330°. Dėl plataus apšvietimo kampo jos tinka tik bendram patalpų apšvietimui. Taip pat reikia turėti omeny, kad pagrindinis šviesos srautas nukreiptas yra į šonus.

  Spalvinė temperatūra

  15_color-temperature-2

  Renkantis LED lemputę, reikia atkreipti dėmesį į jos spalvinę temperatūrą.  Spalvinė temperatūra nusako šviesos atspalvį. Visos lempos yra skirstomos į tris kategorijas pagal jų atspalvius:

  • 2700K – 3000K (šiltai baltas, warm white). Šviesos atspalvis artimas kaitrinei lemputei. Balta šviesa su gelsvu atspalviu. Naudojamos gyvenamosiose patalpose.
  • 4000K – 4500K (neutralus baltas, neutral white). Grynai balta šviesa be geltono ar mėlyno atspalvio. Tokios lemputės skirtos darbinėms patalpoms apšviesti, kur dirbtinė šviesa artima dienos šviesai.
  • 6000 – 6500K (šaltai baltas, cold white). Tai ryškiai balta šviesa su melsvu atspalviu. Toks šviesos atspalvis gerai dera su dienos šviesa, esant šviestuvui lauke.
  16_color-temperature

  Temperatūros diapazonas.

  • LED lempučių darbinis temperatūrų diapazonas yra gana ribotas: nuo -20°C iki +60°C .
  • Esant labai žemai temperatūrai, lemputės vidinis maitinimo šaltinis gali neįsijungti, o esant didesnei negu 70 – 80°C temperatūrai greitėja šviesos diodų degradacija. Dėl šios priežasties nepatartina naudoti LED lempučių pirtyje.

  Tarnavimo laikas.

  17_lifetime

  LED lempučių tarnavimo laiką sąlygoja jų šviesos diodai ir viduje esantis maitinimo šaltinis. Kadangi šviesos diodams yra būdinga palaipsniui vykstanti degradacija, su laiku jų sukurtas šviesos srautas mažėja.

  Nurodytas ant pakuotės tarnavimo laikas – dydis, nurodantis bendrą lemputės tarnavimo laiką iki akimirkos, kai jos šviesos srautas sumažės iki 70% nuo pirmutinio srauto reikšmės. Gamintojas užtikrina, kad per nurodytą laikotarpį lemputės srautas nesumažės daugiau nei trečdaliu. Teoriškai LED lemputė gali būti laikoma „sugedusia“ tik tuomet, kai jos švytėjimas taps nepakankamu.

  LED lemputės mūsų parduotuvėje

   1. Laba diena,
    blogiausias pasirinkmas būtų statyti dienos šviesos lempas. T.p. taip vadinamos ekonomines.
    Kaitrinė lemputė gal ir ne pat blogiausias variantas, tačiau tarnavimo laikotarpis mažas bei elektros suvortojimas labai didelis.
    Iš LED lempučių patariu rinktis iš 2700 arba 3000K (šiltai baltų) lempučių.
    T.p. labai svarbu, kad jos būtų nemirksiančios. Tokios lempos tikrai daro neigiamą įtaką akims. Tarp žinomų brandų (OSRAM, Philips, IKEA) tokių beveik nėra.
    Lemputės GU10 cokolyje generuoja labai ryškią sukoncentruotą šviesą.
    Taigi turbūt pats geriausias sprendimas nupirkti E14 arba E27 žinomų brandų (OSRAM, Philips, IKEA) LED lemputę su matine kolba.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *