Filament tipo LED lemputės

Filament tipo LED lemputės
Turinys

  Įžanga

  Šis, santykinai naujas LED lempučių tipas, apsieina be aušintuvo, o savo išvaizda primena kaitrinę lemputę ir yra efektyvesnis nei įprastos šviesos diodų lemputės.

  Pažiūrėjus į tokią LED lemputę, susidaro įspūdis, kad gamintojai tyčia stengiasi kurti LED lemputes kuo labiau panašesnes į kaitrines. Omeny turima ne tik išvaizda. Visos naujos LED lemputes iki šiol yra lyginamos su kaitrinėmis. Nieko nuostabaus – tokių lempučių šviesos pobūdis bei atspalvis mums gerai yra žinomas nuo vaikystės. Pastaruoju metu labiausiai supanašėjusios su kaitrinėmis yra vaidinamosios filament (angl. kaitinimo siūlelis) LED lemputės.

  Įvairūs filament tipo LED lempučių variantai
  Įvairūs filament tipo LED lempučių variantai

  Pirmieji filament LED lempučių prototipai buvo pristatyti 2011 m. parodose, tuo tarpu prekyboje pasirodė visai neseniai – 2014 m. Pradžioje galutiniam pirkėjui prieinami egzemplioriai  pasirodė elektroninėse parduotuvėse Kinijoje.  Metais vėliau savo modelius pristatė didieji gamintojai -tokie kaip OSRAM ir Philips.

  osram bulbs_sale_out copy

  Konstrukcija ir veikimo principas

  Filament tipo lemputės konstrukciją sudaro maitinimo šaltinis bei keletas  šviečiančių strypų (jų kiekis priklauso nuo reikiamo galingumo), pagamintų pagal COB (chip-on glass – lustas ant stiklo) technologiją. Strypo viduje – 20-30 mažo galingumo nuosekliai sujungtų šviesos diodų, išsidėsčiusių iš abiejų stiklinio, keraminio arba safyrinio padėklo pusių. Dažnas suminis tokio strypo galingumas – 1 W. Mažos srovės, tekančios per nuosekliai sujungtus šviesos diodus, dėka, jie išskiria labai mažą kiekį šilumos ir nereikalauja įprasto aliumininio aušintuvo. Aušintuvo vaidmenį atlieka lempos kolba, kuriai šiluma yra perduodama per viduje esančias inertines dujas.

  COB technologija leido sukurti itin kompaktiškus maitinimo šaltinius, telpančius cokolio viduje. Todėl filament LED lemputės atrodo visai kaip kaitrinės.

  Filament tipo LED E27 lemputės konstrukcija
  Filament tipo lemputės konstrukcija

  Kas svarbiausia –  ši technologija leido padidinti lempos efektyvumą iki 100 – 130 lm/W, kai tuo tarpu įprastų LED lempučių efektyvumas  siekia 60 – 90 lm/W.

   

  Filament lempučių cokoliai

  Filament LED 220V lemputės prieinamos tik su E27 ir E14 cokoliais. Tokių lempučių matmenys dažnai sutampa su kaitrinių lempučių matmenimis.

  Spalvinė temperatūra

  Švytėjimo atspalvis, kaip ir įprastų LED lempučių atveju, priklauso nuo liuminoforo sudėties.  Dažniausiai prekyboje sutinkamos lemputės yra šiltai balto švytėjimo atspalvio (2700K), kuris yra artimas kaitrinės lemputės atspalviui.  Pasitaiko taip pat lempos su „šiltesniu“ atspalviu (2200K) ir neutraliai balta šviesa (4000K).

  Lempučių galingumas

  Filament tipo LED lempučių galingumas siekia 1 – 8 W (15 – 75W lempučių ekvivalentai). Verta pastebėti, kad pastaruoju metu OSRAM gamintojas pristatė didesnio galingumo modelius, nors  jų kolbos yra didesnės nei standartinių kaitrinių lempučių kolbos.

  Lempos galingumas yra tiesiogiai susijęs su strypų skaičiumi, todėl bendrai tariant – pagal jų skaičių galima spręsti apie jos galingumą: vienas strypas suvartodamas 1 W elektros išspinduliuoja 100 – 130 lm šviesos.

  Lemputės panaudojimas

  Skirtingai nuo įprastų šviesos diodų lempučių, filament LED lemputės turi kiek platesnį apšvietimo kampą (300 – 330°). Švytėjimo krypties diagrama primena kaitrinės lemputės (su permatoma kolba) diagramą:  lemputė labiau šviečia į šonus negu į priekį. Tokio tipo lempos puikiai tinka bendram patalpų apšvietimui. Mažesnio galingumo lempos (1-2W)  puikiai tinka norint sukurti jaukią atmosferą tiek namuose, tiek restorane ar kavinėje. Tačiau ten, kur reikia kryptinės šviesos, pavyzdžiui darbo stalo apšvietimui,  skleidžiamos į visas puses šviesos gali nepakakti.

  Lemputės kryptingumo diagrama
  Lemputės kryptingumo diagrama
  LED Lempučių švytėjimo palyginimas. www.ledcentras.lt/ledcomparison
  Lempučių švytėjimo palyginimas

  Filament LED lemputės mūsų parduotuvėje

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *